JOHN W. FINN AVIATION ORDNANCEMEN OF THE YEAR

AND
AVIATION ORDNANCEMEN OF THE YEAR RUNNER-UP/S

 

1985

AO1 CHARLES LAVENE USS CARL VINSON CVN-70
RUNNER-UP: AO1 THOMAS SANFORD VA-22
1986

AO1 JOHN H. QUICK VFA-132
RUNNER-UP: AO1 JACKIE D. LISTER VA-203
1987

AO1 THOMAS C. POORE USS MIDWAY CV-41
RUNNER-UP: AO1 GARY L. BUSE VA-94
1988

AO1 DENNIS A. COSTA GOMEZ USS CONSTELLATION CV-64
1ST RUNNER-UP: AO1 DAVID VA-122
2ND RUNNER-UP: AO1 DONALD R. BABB VF-31 
3RD RUNNER-UP: AO1 ROBERT R. FERGUSON VA-185
1989

SGT TRENT J. FERRIS VFA-125
RUNNER-UP:AO1 DANIEL R. SNYDER NAS FALLON, NV
1990

AO1 (AW/NAC) FRANK E. THOMAS VP-19
RUNNER-UP:AO1 (AW) ERNEST ASFORD VA-115
1991

AO1 (AW) THOMAS C. BENHE VA-35
1ST RUNNER-UP: AO1 (AW) DAN E. MOON VA-83/BA-46
2ND RUNNER-UP: AO1 (AW) RONALD THAMEVF-142
1992

AO1 (AW) SCOTT PALUMBO USS NIMITZ CVN-68
RUNNER-UP: AO1 (AW) JOHN J. BOYLE III USS LINCOLN CVN-72
1993

AO1 (AW) LAWRENCE P. GRABIEL USS SARATOGA CV-60
1ST RUNNER-UP: SGT STEPHEN M. SCHLEIKER VMFA-312
2ND RUNNER-UP: AO1 (AW) BRIAN P. WILSON VA-115
1994

SSGT BALWINDAR VAN DEVOORT VMFA-101 FREST
1ST RUNNER-UP: AO1 (AW) E.E. MORALES CVW-14
2ND RUNNER-UP: AO1 (AW) C.R. BROWN USS INDEPENDENCE CV-62
1995

AO1 (AW/SW) RONALD CARPENTER USS AMERICA CV-66
1ST RUNNER-UP: AO1 (AW) MICHAEL T. LYNER USS BELLEAU WOOD LHA-3
AO1 (AW/SW) TERRY YOUNG 2ND RUNNER-UP NAS CECIL FIELD
1996

SSGT DANA R. FIKE AOY VMFA-312
1ST RUNNER-UP: AO1 (AW) GERALD W. GLADDERS VFA-105
2ND RUNNER-UP: AO1 (AW) JASON B. PARMLEY USS JOHN C. STENNIS CVN-74
1997

AO1 (AW) RAYMOND A. PARHAM SFWSLANT
1ST RUNNER-UP: AO1 (AW) RODNEY A. BIGGS VAQ-134
2ND RUNNER-UP: AO1 (AW/SW) DONZALEIGH M. BOLDEN USS THEODORE ROOSEVELT
1998

AO1 (AW/SW) JERRY C. MOORE USS CONSTELLATION CV-64
1ST RUNNER-UP: AO1 (AW) JAMES A. HOWARD SFWSLANT
2ND RUNNER-UP: AO1 (AW) JOHN D. BURGOYNE USS CARL VINSON CVN-70
1999
AO1 (AW/SW) CHARLES G. HIMES USS HARRY S. TRUMAN CVN-75
AO1 (AW/NAC) JOHN K. REED USS JOHN C. STENNIS CVN-74
RUNNER-UP: SSGT. GLENN A. BOWERS MCAS CHERRY POINT

2000

AO1 (AW/SW) SCOTT F. KESLER USS JOHN C. STENNIS CVN-74
RUNNER-UP: AO1 (AW/SW ) PAUL DANIEL SMITH USS ESSEX LHA-2
2001

AO1 (AW) CHADWICK D. STEPHENS USS GEORGE WASHINGTON CVN-73
1ST RUNNER-UP: AO1 (AW/NAC) KEVIN R. WILLIAMS NAS FALLON NV
2ND RUNNER-UP: AO1 (AW/SW) LENNY L. ADVENT USS CONSTELLATION CV-64
2002

AO1 (AW) BRAD CLOUSE NAMTRAU OCEANA
1ST RUNNER-UP: AO1 (AW) WILLIAM J. MCCAMMON VS-29
HONORABLE MENTION: AO2 (AW) MARK KISMORE HS-10
2003

AO1 (AW/SW) TRAVIS E. JORDAN USS THEODORE ROOSEVELT CVN-71
RUNNER-UP: AO1 (AW/SW) JOE MAKARATAD USS JOHN STENNIS CVN-74
2004

AOC (SEL) STEPHEN G. GAHR NAS FALLON NV
SGT ALFONSO J. MONTES AOY MALS 39, MARINE CORP AIR STATION CAMP PENDLETON
RUNNER-UP: LCPL COOK MALS 11 MCAS MIRAMAR
2005

AO1 (AW/SW) MICHAEL J. DASCH USS KITTY HAWK CV-63
RUNNER-UP:AO1 (AW/SW) TRAVIS RUNNER-UP: SEMONES 
AO1 (AW) THOMAS BUMPASS 
2006

AO1 (AW/SW) FREDERICO LEWIS USS RONALD REAGAN
RUNNER-UP: SSGT ROBERT CARLUCCIO MALS 12 IWAKUNIA JAPAN
2007

SGT JOSHUA D. QUIGLEY VMFA-121
RUNNER-UP: AO1(AW/SW) MARK C. WILKINSON USS HARRY S. TRUMAN
2008

AO1(AW/SW) KENNETH M. DAVIS USS LINCOLN CVN-72
AO1(AW/SW) JEFFERY A. COGSWELL USS TARAWA
HONORABLE MENTION: AO2(AW/SW) COREY DEPAULA HSC-8
2009

AO1(AW/SW) WILLIAM B. STANTON USS HARRY S. TRUMAN (CVN-75)
RUNNER-UP: AO1(AW) DANIEL J. PRATT VP-16
2010

AO1 (AW/SW) KENSON NOEL USS THEODORE ROOSEVELT CVN-71
RUNNER-UP: AO1(AW/SW) COREY DEPAULA CNTTU NASNI
RUNNER-UP: AO1(AW/SW) JAMES C. BOTTING 1ST RUNNER-UP USS RONALD REAGAN CVN76
2011

AO1 JIMMY HEFLIN VFA-103
RUNNER-UP: AO1 NANISE SCHOEDER CNATTU NORTH ISLAND
2012

AO1 MATHIS JENKINS, JR. AOY VFA-122
RUNNER-UP: AO1 MATHEW A. RENNINGER U.S.S. STENNIS CVN 74
2013

AO1(AW/SE) RAYMOND SCOTT USS ESSEX
RUNNER-UP: AO1(AW/SW) MATHEW MCBRIDE VFA-151
2014

AO1 (AW/SW) RYAN SMITH USS TRUMAN (CVN-75)
RUNNER-UP: SGT JASON CONNOLLY MALS-14
2015

AO1(AW/SW) MISTY D. BECK NMC DET NORTH ISLAND
RUNNER-UP: AO1(AW/SW) JOSEPH E. BORING CVN-76 USS RONALD REAGAN
2016

AO1 (AW/SW) AMANDA ROTH NATTC PENSACOLA
RUNNER-UP: AO1 (AW/SW/IW) LAMONTE MILLER USS THEODORE ROOSEVELT (CVN 71)
2017

AO1(AW/SW) JORDAN CHAPMAN NMC DET FALLON
RUNNER-UP: AO1(AW/SW) JEREMY REED USS GEORGE H. W. BUSH
2018

SSGT CHARLES A. WHITE AOY VMFA-312
RUNNER-UP: AO1 (AW/SW) DONALD F. HARRIS USS GERALD R FORD

©2019 by Association of Aviation Ordnancemen. Proudly created with Wix.com